fbpx

Schorzenia i dolegliwości stóp — jak można sobie pomóc?

Schorzenia i dolegliwości stóp — jak można sobie pomóc? Współczesny człowiek nieustannie porusza się po płaskich i twardych sztucznych powierzchniach. W rezultacie łukowate elementy stopy (więzadła, kości, mięśnie) ulegają gigantycznym przeciążeniom. Deformacje stopy wywołują cały łańcuch negatywnych zmian.

Dysfunkcja kończyn dolnych prowadzi do bólu w całym ciele. Nogi są nieustannie poddawane fizycznym przeciążeniom, które z biegiem czasu prowadzą do różnych kontuzji: problemów z krążeniem, artrozy, problemów z plecami, a nawet bólów głowy. Stopa to podstawa ludzkiego ciała. Istnieje kilka czynników ryzyka rozwoju schorzeń stóp i deformacji układu mięśniowo-szkieletowego: nadmierne obciążenie nóg podczas pracy stojącej, długiego chodzenia, podczas uprawiania sportu itp. Zmiany związane z wiekiem, zwyrodnienia, cukrzyca, otyłość, grzybica, opuchlizna, oraz dolegliwości bólowe. Nadmierna elastyczność ciała prowadzi do niestabilności stawów, powstania deformacji stóp np. płaskostopia.

Schorzenia i dolegliwości stóp — jak można sobie pomóc?

Wielu problemom ze stopami można zapobiegać przez używanie skarpetek Deomed®, które są zarejestrowanym wyrobem medycznym, co stanowi gwarancję posiadania przypisywanych im właściwościom. Skarpetki są bezszwowe oraz przewiewne i, co bardzo istotne, nie uciskają nogi, zapewniając komfort podczas noszenia. Znacznie ograniczają ryzyko pojawienia się infekcji skórnej oraz grzybicy. W jakich problemach ze stopami mogą pomóc?

Cukrzyca – zmniejszenie ryzyka zespołu stopy cukrzycowej

Stopa cukrzycowa to poważne powikłanie cukrzycy, objawiające się uszkodzeniem naczyń krwionośnych, nerwów, mięśni i kości stopy. Wyraża się to w pojawieniu się na skórze stopy głębokich, niegojących się wrzodów, obszarów martwicy tkanek. W ciężkich przypadkach może to dotyczyć nawet kości i więzadeł stopy. Wszyscy wiedzą, że głównym objawem i czynnikiem cukrzycy jest podwyższony poziom glukozy we krwi. Zwykle stężenie cukru w organizmie jest utrzymywane na stałym poziomie przez hormon insulinę, który jest aktywnie wytwarzany przez trzustkę, gdy stężenie glukozy wzrasta np. po jedzeniu. Cukrzyca staje się przyczyną stopniowego niszczenia małych naczyń włosowatych i zakończeń nerwowych, a w konsekwencji słabego krążenia krwi w tkankach. Stopy są pod ciągłym stresem, a skóra na nich jest często zraniona, zwłaszcza jeśli dana osoba ma cukrzycę, której towarzyszy sucha skóra. Niewidoczne otarcia, pęknięcia i rany na skórze, w połączeniu z pogorszeniem krążenia krwi i odżywienia tkanek, zamieniają się w głębokie, długotrwałe, niegojące się rany. Tkanki stopy cierpią na niedobór tlenu, podczas chodzenia pojawiają się obrzęki i ból. Na skórze tworzą się pęcherze, które bez gojenia ostatecznie zamieniają się w bolesne owrzodzenia o nierównych krawędziach. Jak zmniejszyć ryzyko rozwoju stopy cukrzycowej? Przede wszystkim dbałość o higienę i kontrolowanie stanu stóp pod kątem uszkodzeń: pęcherzy czy nawet wrastających paznokci oraz dbanie o dobór odpowiedniego obuwia i skarpetek.

Niewydolność tętnicza i żylna kończyn dolnych

Jak pokazują statystyki, upośledzenie krążenia krwi w nogach występuje u co trzeciej osoby. Zagrożony jest każdy, kto prowadzi siedzący tryb życia lub pracuje na stojąco. Jeśli stopy pozostają zimne nawet podczas upałów lub nie rozgrzewają się pod ciepłym kocem, jest to sygnał alarmowy słabej cyrkulacji. W wyniku narastającego niedoboru tlenu i składników odżywczych w tkankach mogą powstawać nieodwracalne zmiany. Ta choroba stale postępuje bez leczenia. Nawet chirurgiczne metody przywracania krążenia w późnych stadiach choroby nie zawsze pozwalają na powrót do normalnego życia.

Wczesne rozpoczęcie leczenia może poprawić jakość życia i spowolnić postęp choroby. Najczęściej niedokrwienie kończyny dolnej jest spowodowane zmianami miażdżycowymi w naczyniach krwionośnych: na ich ścianach odkładają się blaszki cholesterolowe, znacznie zwężając światło. Przepisywane przez lekarza leki poprawiają trofizm tkanek, rozszerzają naczynia krwionośne, zapobiegające tworzeniu się skrzepów krwi. Jeżeli występują takie schorzenia i dolegliwości stóp — jak można sobie pomóc? Warto skorzystać z zabiegów i ćwiczeń fizjoterapeutycznych, zabiegów z wodą kontrastową a przede wszystkim zmienić styl życia. Konieczne jest porzucenie złych nawyków i wykonywanie zestawu specjalnych ćwiczeń fizycznych.

Obrzęki nóg

Obrzęk nóg jest niezwykle częstym problemem, który sygnalizuje obecność poważnych schorzeń w organizmie. Przede wszystkim warto zbadać nerki, to one często odpowiadają za obrzęki. Obrzęki nóg pojawiają się z powodu gromadzenia i zatrzymania płynów w tkankach. Najczęstszym z nich jest przewlekła niewydolność żylna, zaburzenie normalnego funkcjonowania zastawek żył. Przepływ krwi staje się chaotyczny, a w żyłach, zwłaszcza podskórnych, ciśnienie wzrasta tak bardzo, że ściany naczynia zaczynają się rozszerzać jak balon. Ze względu na to, że serce nie radzi sobie z obciążeniem, żyły są zatkane, a krew może gromadzić się w kończynach dolnych. Obrzęk zaczyna tworzyć się wokół uszkodzonych tkanek twardych z powodu gromadzenia się płynów i nadmiaru krwi, wskutek czego dochodzi do jego stagnacji.

Choroby wątroby i zaburzenia hormonalne prowadzą do nieprawidłowego metabolizmu, w którym organizm zaczyna wchłaniać mniej płynów. Stopa może spuchnąć w wyniku urazu. Na przykład, gdy więzadła kostki są skręcone. Obrzęk pojawia się wkrótce po urazie. Tarczyca może również powodować obrzęk. Jeśli występują choroby tarczycy, które powodują zaburzenia hormonalne, często towarzyszy im obrzęk. U mężczyzn ten związek jest mniej powszechny. Ich zmiany hormonalne i obrzęk są czasami związane ze schorzeniami prostaty. Jak sobie radzić z opuchlizną nóg? Dobrym rozwiązaniem jest moczenie nóg w wodzie z solą, ograniczenie spożywania soli. ulgę przynosi noszenie odpowiednich skarpetek.

Nadpotliwość skóry stóp

Wytwarzanie potu przez ludzki organizm jest naturalnym procesem niezbędnym do utrzymania normalnej wymiany ciepła. Gruczoły potowe są regulatorem temperatury ludzkiego ciała, jednak nadmierne pocenie się również nie zawsze jest dobre. Zwiększona potliwość lub nadmierna potliwość powoduje znaczny dyskomfort. Przy nadpotliwości skóry stóp, nieustannie odczuwana jest wilgoć w stopach. Dość często łączy się z nią flora drobnoustrojów i grzybów, które są przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Kolejnym negatywnym punktem może być podrażnienie skóry i rozwój zapalenia skóry. Nadpotliwość skóry stóp pojawia się z powodu noszenia zbyt wąskich i ciasnych butów, a także noszenia skarpetek wykonanych ze sztucznych materiałów, nieprawidłowej pielęgnacji stóp i chorób stóp.

Nadmierna potliwość stóp może być także spowodowana chorobami zakaźnymi, zaburzeniami endokrynologicznymi, nowotworami złośliwymi i wszelkimi zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Również choroby układu hormonalnego przyczyniają się do nadmiernego pocenia: cukrzyca, nadwaga i nadczynność tarczycy. Nadmierne pocenie się stóp może wystąpić w okresie ciąży i menopauzy, co wiąże się z zaburzeniem równowagi hormonalnej w tym okresie. Guzy jajnika mogą również powodować nadmierną potliwość, ponieważ wytwarzają testosteron, który bezpośrednio wpływa na pocenie się. Przy tego typu schorzeniach i dolegliwościach stóp — jak można sobie pomóc? Trzeba zwrócić szczególną uwagę na higienę stóp, stosować specjalne pudry osuszające skórę stóp, antyperspiranty lub domowe sposoby i zmiany w diecie.

Otyłość – zwiększenie nacisku na stopy

Wszyscy wiedzą, że przyrost masy ciała może wpływać na układ sercowo-naczyniowy, ale czy wszyscy rozumieją, w jaki sposób przyrost masy ciała wpływa również na stopy? Jednym z takich problemów jest artroza. Choroba zwyrodnieniowa stawów występuje, gdy chrząstka wyściełająca stawy zaczyna się zużywać. Z biegiem czasu kości zaczynają się ocierać, powodując ból. Przyrost masy ciała nasila to tarcie. Drugi problem to powięź podeszwy. To gruba tkanka łączna, podtrzymująca dolną część stopy. Przylega od kości piętowej do wszystkich długich kości dolnej części stopy. Nie zawiera włókien elastycznych. Zwykle pojawia się stan zapalny z powodu napiętych mięśni łydek, płaskich stóp lub słabego podparcia łuku. Powięź podeszwowa jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu pięt.

Otyłość jest uznawana za główny czynnik rozwoju tej choroby ze względu na zwiększone obciążenie stopy, wpływa bezpośrednio na dolną część stopy i jej strukturę. Ważne! To stopy są amortyzatorem między ciężarem ciała a powierzchnią, po której się chodzi. Wraz ze wzrostem wagi naturalnie zwiększa się obciążenie stóp. Jeśli ktoś cierpi na otyłość, najczęstszą przyczyną bólu stóp jest zapalenie powięzi podeszwy i ostroga piętowa. Nadwaga aktywnie wpływa na tworzenie się kości i guzków u podstawy palucha koślawego. Proces ten może utrudnić prawidłowe dopasowanie butów i wkładek. Innym częstym problemem są palce młotkowate, przyjmujące zgiętą pozycję. Pomocne będą dopasowane do stopy i umiarkowanie elastyczne buty. Podeszwa nie powinna być za twarda, ale i nie za miękka. Oczywiście, przejście na dietę i zwiększenie aktywności fizycznej często pozwoli uporać się z otyłością.

Nawracające grzybice stóp

Nawracająca grzybica stóp jest jedną z najczęściej występujących zmian grzybiczych skóry. Skóra między palcami a spodnią częścią stopy jest często zakażona. Przyczyną choroby są grzyby z rodzaju Trichophyton i Candida. W kontakcie z naskórkiem zaczynają się aktywnie namnażać. Efektem ich działania jest złuszczanie się skóry, pęknięcia między palcami, a także wysypka. W późniejszym etapie choroba atakuje paznokcie, które blakną, gęstnieją, krawędzie zaczynają się kruszyć i pojawiają się żółte paski. Zadrapanie dotkniętej skóry lub drobne urazy pozwalają grzybowi wniknąć głębiej w skórę właściwą. W ten sposób infekcja rozprzestrzenia się poprzez krwiobieg w całym ciele. Infekcja grzybicza jest odporna na niekorzystne czynniki zewnętrzne, preferuje ciepło i wilgoć.

Prysznice z utrudnionym przepływem wody, stare kapcie, wypożyczone buty (łyżwy, wrotki, buty narciarskie), dywaniki w łazienkach to główne wylęgarnie grzybów. Wnikają w skórę poprzez zadrapania i zrogowacenia. Zagrożone są osoby z nadmierną potliwością stóp, ponieważ przy dłuższej ekspozycji pot osłabia właściwości ochronne skóry. Nawracające grzybice stóp i płytek paznokciowych są często przyczyną autoimmunologicznych reakcji alergicznych, aż do rozwoju astmy oskrzelowej. Ważne jest, aby właściwie leczyć grzybicę bez przekształcania jej w stabilną postać przewlekłą.  Aby sobie pomóc należy dbać o higienę stóp, używać odpowiednich kosmetyków do stóp, unikać miejsc, w których można zarazić się grzybicą stóp, codziennie zmieniać skarpetki.

Atopowe zapalenie skóry stóp

Atopowe zapalenie skóry stóp cechuje się wieloma objawami, jest to zapalenie skóry o złożonym przebiegu. Za to schorzenie stóp odpowiadają czynniki dziedziczne oraz układ odpornościowy. Pierwszym symptomem jest pojawienie się obrzęku stóp, a następnie rumienia, po czym obserwowany jest rozwój ropnych pęcherzy i strupków po ich pęknięciu i rozpoczęciu się etapu złuszczania naskórka. Lekarze uważają, że przyczyną atopowego zapalenia skóry stóp jest stan zapalny, grzybica, wypryski alergiczne. Egzema związana z nadmiernym poceniem się stóp wyróżnia się pojawianiem się rozsianych pęcherzyków oraz odczuwania silnego świądu. Najczęściej obejmuje palce stóp lub łuki wewnętrzne stóp. Przy AZS skóra staje się pogrubiała, szorstka, czasami występują nacieki zapalne. Konieczna jest wizyta u dermatologa, który zaleci odpowiednią kurację farmakologiczną. Warto stosować emolienty, aby zregenerować naskórek, można również poddać się fototerapii.

Skarpetki Deomed® - pomoc przy problemach ze stopami

Wymienione wyżej schorzenia i dolegliwości stóp można ograniczyć, stosując skarpetki Deomed®, które przyniosą zredukowanie przykrych objawów, złagodzenie świądu i odczuwanie większego komfortu. Ten produkt medyczny nie powoduje otarć ani uszkodzeń skóry, ponieważ w ogóle nie posiada szwów lub ma cieniutkie szwy nad palcami. Jak wspomagają skórę stóp w toczących się chorobach? Skarpetki Deomed® mają w nieuciskające i delikatnie opinające nogę ściągacze, które nie zaburzają prawidłowego przepływu krwi ani płynów fizjologicznych. Osoby, które korzystają już z tych bezszwowych skarpetek twierdzą, są niezwykle elastyczne i tylko delikatnie opinają się na nogach. Dzięki tym właściwościom nie ma problemu z założeniem ich nawet na znacznie opuchnięte nogi.

Odpowiadając na pytanie — schorzenia i dolegliwości stóp - jak można sobie pomóc? Na pewno pomocne będą skarpetki stóp — jak. Mają właściwości antygrzybiczne oraz antybakteryjne, zmniejszając w ten sposób możliwość pojawienia się infekcji na skórze stóp. Temu produktowi można zaufać, ponieważ skorzystało z nich już wiele osób, które potwierdzają ich zdrowotne działanie. Są poza tym przewiewne, nie ograniczając dostępu powietrza do stóp, wspaniały produkt przy nadmiernej nadpotliwości stóp. Jeżeli ktoś stale boryka się z ww. schorzeniami i dolegliwościami stóp oraz nóg, może spokojnie rozpocząć noszenie skarpetek Deomed®, które spełnią pokładane w nich nadzieje na złagodzenie problemu.

 

Ważne!
Produkty marki Deomed® są zarejestrowane jako wyrób medyczny, co nie oznacza że leczą konkretne schorzenia. Mogą być wykorzystywane w profilaktyce różnych schorzeń, mogą zapobiegać ich powstaniu i łagodzić dolegliwości związane z tymi schorzeniami. Artykuły publikowane na naszym blogu mają charakter informacyjny i zwracają uwagę na możliwe problemy medyczne, jednak nie odnoszą się do konkretnych przypadków zdrowotnych i nie powinny być wykorzystywane jako wiedza medyczna i porady medyczne. Wszelkie kwestie medyczne należy konsultować z odpowiednim lekarzem.

Kolekcja unikalnych skarpetek zdrowotnych, przeznaczonych dla osób z: cukrzycą, stanami zapalnymi skóry, grzybicą, obrzękami nóg oraz zaburzeniami krążenia.